5 visbiežākie maksts diskomforti

Katra sieviete izjūt diskomfortu kādā no savas dzīves brīžiem. Šādi diskomforti var būt no viegliem līdz tuvu kaitinošiem, citām tas var nopietni ietekmēt dzīves kvalitāti un seksuālo dzīvi. 5 visbiežākie maksts diskomforti ir nieze, dedzināšana, maksts sausums, izdalījumi, kurus dažkārt pavada nepatīkama smaka un kairinājums vai sāpes dzimumakta laikā vai pēc tā. Simptomu izraisītāju ne vienmēr var noteikt vai diagnosticēt, tādēļ ir svarīgi sazinātes ar savu ārstu vai ginekologu, ja izjūtat vienu vai vairākus no šiem diskomfortiem.

Maksts nieze

Maksts niezi izraisa tādi kairinātāji, kā raugs, bakteriālā vaginoze vai STS. To var izraisīt arī elrģiska vai kairinoša reakcija uz dažādiem šķidrumiem,piemēram, smaržas, ziepes, veļas mīkstinātāji utml. Citi iemesli var būt sintētiska apakšveļa, skūšanās/vaksācija, berze fizisko aktivitāšu laikā vai maksts sausums. Ja vairumā gadījumu, infekciju var atpazīt pēc īpašiem izdalījumiem, bez-infekcijas gadījumos pie niezes neparādās neparasti izdalījumi, bet maksts un vulva audi bieži ir pietūkuši un apsārtušo. Lai noteiktu diskomforta iemeslu, mēģiniet izslēgt potenciālos alergēnus no savas intīmās zonas: neizmantojiet ziepes vai smaržas, izvairieties no smaržas spilventiņiem, biksīšu ieliktnīšiem vai tualetes papīra, pātrauciet izmantot veļas mīkstinātāju uz savas apakšveļas, pārtrauciet kādu laiku skūšanu vai vaksāciju, izmantojiet tikai „elpojošas” biksītes no dabīgiem materiāliem. Ja problēma neizzūd, kontaktējaties ar savu veselības speciālistu.

Dedzinoša sajūta makstī

Dedzinoša sajūta makstī parasti izraisa kairinājums uz ādas, kas rodas no niezes un kasīšanas vai no infekcijas makstī vai urīnizvadkanālā. Šī sajūta var sākties pēkšņi un var parādīties vairāku nedēļu laikā. Ir svarīgi sazināties ar savu veselības speciālistu, kurš apskatīs Jūsu medicīnisko vēsturi un veiks vaginālos izmeklējumus, lai noteikti pareizo ārstēšanu. Infekcijas gadījumā, ārstēšanā visticamāk tiks iekļautas antibiotikas. Tas varētu aizņemt pāris dienas, kad terapija sāks darboties, tādēļ ir laba doma izmantot atvēsinošus produktus, kuri nomierinās ādu un mazinās niezi un kairinājumu. Šādus produktus, visbiežāk, var iegādāties aptiekās, aerosolu vai gēlu veidā.

Maksts sausums

Maksts sausums visbiežāk tiek saistīts ar menopauzi, kaut arī no tā nav pasargāta neviena sieviete, jebkurā vecumā. Pie simptomiem pieskaitāma nieze, dedzināšana, sāpec dzimumakta laikā un sūrstēšana intīmajā zonā. Kaut arī šie simptomi norāda uz citu vaginālo diskomfortu, neierasts izdalījumu daudzums ir galvenā atšķirība. Atkarībā no iemesla, maksts sausums var tikt ārstēts ar hormonālu vai ne-hormonālu preperātu, lokāli vai orāli. Ne-hormonāli maksts mitrinātāji nodrošina ātru atvieglojumu un to efekts var ilgt pat pāris dienas. No otras puses, maksts lubrikanti var nodrošināt tūlītēju risinājumu sāpīga seksa laikā.

Izdalījumi un nepatīkama smarža

Maksts izdalījumi ir ķermeņa šķidrums, kurš palīdz saglabāt makstij tās bakteriālo floru, sniedz lubrikantu dzimumakta laikā un nodrošina intīmās zonas audu aizsardzību. To parādīšanās mainās menstruāciju ciklu laikā, neprasti izdalījumi, tādi kā, balti, biezi un kunkuļaini, vai pelēki plāni un raksturojami ar zivs – smaku – ir maksts iekaisums (bakteriālā vaginoze vai sēnītes infekcija). Parasti izdalījumu izmaiņas var būt kā indikators par STS vai kādu citu nopietnu saslimšanu. Tādēļ, ja pamanāt neierastas izmaiņas savos izdalījumos, sazinieties ar savu ārstu vai ginekologu.

Kairinājums un sāpes dzimumakta laikā

Pie normāliem apstākļiem, dzimumaktam būtu jābūt nesāpīgam. Kairinājumu un sāpes, dzimumakta laikā vai pēc tā, var izraisīt vairāki faktori. Visbiežākais ir maksts sausums, vaginālā infekcija vai alerģija, bet dažkārt, sāpes var tik saistītas ar nopietnākām problēmām, kā fiziska trauma (piemēram, pēc dzemdībām), psiholoģiska trauma vai pat vēzis. Ja izjūtat vaginālās vai jebkāda cita veida sāpes, ir svarīgi aprunāties ar ārstu, lai noskaidrotu cēloni un sāktu vajadzīgo ārstēšanu.


"5 visbiežākie maksts diskomforti ir nieze, dedzināšana, maksts sausums, izdalījumi, kurus dažkārt pavada nepatīkama smaka un kairinājums vai sāpes dzimumakta laikā vai pēc tā."