Maksts izdalījumi:
vai tie ir normāli?

Ļoti daudz sieviešu uztrauc to maksts izdalījumi. Tas ir kaut kas, kas nekad nepazūd. Konsistence un daudzums laiku pa laikam var mainīties, bet kamēr liekas, ka tas ir normāli, uztraukumam nav pamata.

Kā izskatās normāli izdalījumi?

Maksts izdalījumu sastāvs (biezums, krāsa un smarža) katrai sievietei ir atšķirīgs. Visbiežāk izdalījumiem ir no baltas-tīras līdz gaiši dzeltenai krāsai. Konsistence ir no ūdeņainas līdz biezai. Kaut arī aromāts ir atšķirīgs, daudzas sievietes ievēro viegli skābu aromātu.

Menstruāciju laikā šie izdalījumi var mainīties. Ovulācijas un īsi pirms tās, izdalījumu daudzums var palielināties. Šāda veida, izdalījumu, izmaiņas ir pilnīgi normālas.

Tomēr, ja ievērojat neierastas izmaiņas savos izdalījumos, tas varētu norādīt uz kaut ko nopietnāku.

Rauga sēnes infekcija vai bakteriālā vaginoze?

Ja Jūsu izdalījumi izmainās uz kunkuļaini baltiem (līdzīgi kā biezpiens) un Jūs izjūtat niezi, tā varētu būt rauga sēnes infekcija. Šo infekciju izraisa rauga šūnu savairošanās Jūsu makstī.

Diemžēl šī infekcija ir visai nekaitīga, bet tā radīs neērtības un var tik izārstēta ar pret-rauga sēnes medikamentiem (antimyotics) vai sevis kopšanas līdzekļiem, kuri novērš infekciju un atjauno dabīgo maksts floru (novēršot atkārtotu infekciju rašanos).

Ir vēl kādas izmaiņas, kuras nevar nepamanīt – spēcīgs aromāts (līdzīgs zivs-smakai). Šāds aromāts var tikt uzskatīts par infekcijas indikatoru, jo tas ir viens no bakteriālās vaginozes simptomiem. Bakteriālo vaginozi izraisa kaitīgo baktēriju savairošanās Jūsu makstī. Jūs šo infekciju atpazīsiet pēc plāniem, pelēcīgi baltiem izdalījumiem un spēcīgu aromātu. Lai ārstētu bakteriālo vaginozi visbiežāk, tiek izrakstītas antibiotikas. Kā alternatīvu Jūs varat izvēlēties sevis kopšanas produktus, ar dabīgām sastāvdaļās, kuras ārstē infekciju, bez blakusparādībām.


"Ja pamanāt neikdienišķas izmaiņas savos izdalījumos, tas varētu norādīt uz nopietnākām problēmām."


Nepietiekams daudzums izdalījumu

Izdalījumu daudzuma samazināšanās arī var radīt problēmas. To bieži sasaista ar menopauzi, bet sievietēm maksts sausums var rasties jebkurā vecumā. Tas var radīt neērtības un to var pavadīt citas diskomforta sajūtas, tādas kā nieze, dedzinoša sajūta un sāpes dzimumakta laikā.

Vairums sieviešu izmanto kaut kāda veida lubrikantu, lai mazinātu simptomus. Ir pieejami daudz un dažādi sevis kopšanas līdzekļi, kuri palielinās mitruma līmeni, izvēloties produktu ar dabīgām sastāvdaļām, tas novērsīs kairinājumu un palīdzēs audu atjaunošanā.

Savādi izdalījumi pēc dzimumakta bez izsargāšanās

Pēc seksa bez izsargāšanās var mainīties izdalījumi, jo sārmainā sperma uz laiku palielina vagīnas skābes pH līmeni, tādējādi samazinot maksts skābumu. Lai gan, tas nav obligāti traumējoši makstij, tas var palielināt bakteriālās vaginozes rašanās iespēju. Ja Jūsu izdalījumi pēc seksa bez izsargāšanās un Jums ir aizdomas, ka tas varētu būt kādas STS dēļ, sazinieties ar savu ārstu.