Vaginālais apsārtums

Ja jebkad esat domājusi, kā Jūs izskatieties „tur lejā”, iespējams esat paņēmusi kabatas spogulīti un apskatījusi sevi no cita skatupunkta. Tomēr, lielākā daļa sieviešu tā dara tikai tad, ja rodas sajūta, ka kaut kas nav kārtībā.


Ja izjūtat niezi, kairinājumu un sāpes, tad ļoti iespējams, ka ievērosiet, ka Jūsu vulva izskatās apsārtusi un dažreiz pietūkusi. Tas ir pazīstams kā vaginālais apsārtums. Medicīniskajā terminoloģijā – vaginālais apsārtums tiek dēvēts par vulvovaginītu, vagīnas un vulvas audu iekaisums. Bez apsārtuma, vulvovaginītam var būt viens vai vairāki simptomi, tādi kā, neierasti izdalījumi, nepatīkam aromāts, nieze, kairinājums, dedzinoša sajūta dzimumakta laikā vai pēc tā, vai urinēšanas laikā.


Kas izraisa vaginālo apsārtumu

Audu iekaisums izpaužas kā apsārtums, kuru var izraisīt vairāki faktori, visbiežākā no infekcijām ir rauga sēnītes infekcija vai bakteriālā vaginoze. Šīs saslimšanas netiek uzskatītas par lipīgām starp partneriem, tādēļ nav nekādas vajadzības atturēties no seksa, kaut arī dzimumakta aktivitāte varētu būt nepatīkama, kad parādās maksts apsārtums. Ja infekcijas izraisītājs ir kāda no STS slimībām, parasti abiempacientiem būtu jāsaņem ārstēšana.

Savukārt maksts apsārtumu ne vienmēr izraisa infekcija. Jūtīgie vulvas un vagīnas audi var izrādīt alerģisku vai kairinošu reakciju uz vidē atrodamām vielām, kā smaržas, ziepes vai prezervatīvi. Patiesībā, tādi produkti kā smaržas spilventiņi vai tualetes papīrs, skarbi mazgāšanas līdzekļi vai šampūni, auduma kondicionieri utml., bieži sastāv no sastāvdaļām, kuras izraisa alerģijas vai sniedz kairinājumu. Citi apsārtuma iemesli ir fizisks kairinājums, parasti no sporta, karstuma vai sintētiskas apakšveļas.


"Audu iekaisums izpaužas kā apsārtums, kuru var izraisīt vairāki faktori, visbiežākā no infekcijām ir rauga sēnītes infekcija vai bakteriālā vaginoze."Kā ārstēt vaginālo apsārtumu

Pirmais solis vulvovaginitis ārstēšanā ir izslēgt iekaisuma izraisītāju. Konsultējaties ar ārstu, lai noteiktu problēmas sakni. Ja iekaisumu izraisa infekcija, visbiežāk tiek izrakstīts antibiotiku kurss. Izmantojot vaginālo probiotiķi, ar vai pēc antibiotikas kursa, var palīdzēt atjaunot maksts floras balansu un mazināt infekcijas atkārtošanās risku.

Bet, ja apsārtumu izraisa alerģiska reakcija no fiziskiem kairinātājiem, ne vienmēr ir viegli noteikt un atbīvoties no vaininieka. Ja ir tieši šāds gadījums, vislabāk būtu izvairīties no iespējamajiem cēloņiem un vēlāk pakāpeniski pie tiem atgriezties. Kaut arī vislabāk ir novērst problēmas cēloni, ātra atbrīvošanās no cēloņa var būt noderīga. Meklējiet niezes mazinošus produktus vai sprejus, vai gēlus ar atvēsinošu efektu, kurusvar nopirkt aptiekā. Pārliecinieties, ka šie produkti ir paredzēti intīmajai zonai un, ka tie nesatur potenciālus alergēnus vai kairinātājus.