Kā ārstēt bakteriālo vaginozi?

Bakteriālā vaginoze vai BV izraisa maksts izdalījumus un smaržu, kas liek sievietēm griezties pēc medicīniskās palīdzības. Šāds stāvoklis notiek pateicoties maksts floras disbalansam, tā rezultātā vairojas „sliktās” baktērijas. Neskaitot neērtos simptomus, ja BV netiek ārstēta, tā palielina iespēju saslimt ar kādu no STS slimībām, tādām kā, HIV vai herpes. Tas palielina arī aborta risku vai pāragras dzemdības, ja tā parādās grūtniecības laikā, un sievietes ar BV visbiežāk iegūst infekciju pēc iegurņa procedūrām, tādām kā ķeizargrieziens vai histerektomija.


Šie ir tikai daži iemesli, kāpēc ir svarīgi savlaicīgi ārstēt bakteriālo vaginozi ar pareiziem medikamentiem.


Kā diagnosticē BV?

Tas jau ir pats par sevi saprotams, ja pamanāt izmaiņas izdalījumos, aromāts smaržo pēc zivs, nieze, dedzināšana vai cits vaginālais diskomforts, Jums vajadzētu tikties ar savu ārstu, ja problēma neizzūd. Nekautrējaties – jo vairāk informācijas Jūs izstāstīsiet ārstam, jo vieglāk un precīzāk viņam/viņai būs noteikti pareizu diagnozi.

Jūsu ārsts varētu veikt iegurņu apskati, pēc kuras noteiks vizuālo stāvokli Jūsu vagīnai un dzemdes kaklam. Jūsu ārsts varētu paņemt uztriepi no Jūsu maksts sieniņām, lai ar mikroskopu pārbaudītu konkrētu infekciju indikācijas. Šī procedūra nav sāpīga, kaut arī varētu būt nekomfortabla, tādēļ elpojiet un atslābinieties pēc iespējas vairāk.

Pēc testa, ārsts varētu veikt smaržas testu - lāse kālija hidroksīda tiek sajaukts ar Jūsu izdalījumu paraugu. Bakteriālās infekcijas gadījumā parādīsies zivs-smakai līdzīgs aromāts, apstiprinot diagnozi. Cita norāde, kura apstiprina diagnozi ir maksts pH vērtība, kura tad ir augstāka par 4.5.


"Antibiotikas ir visizplatītākā ārstēšana, bet tā var izjaukt nozīmīgo maksts mikrofloru, izraisot atkārtotas problēmas."


Bakteriālās vaginozes ārstēšana

30% no visām infekcijām atrisinās pašas par sevi, pateicoties mūsu aizsardzības mehānismiem. Tomēr, ja iepriekš minētie simptomi nepazūd pāris dienu laikā, ir nepieciešama pareiza ārstēšana, it īpaši grūtniecības laikā. Kaut arī eksistē arī bez-antibiotiku zāles, ārsti visticamāk izrakstīs antibiotikas, kuras ārstē BV.

Vairums antibiotiku kursi ietver:

  • Metronidazols* – tabletes vai maksts gēls,
  • Klindamicīns** – tabletes, maksts krēms vai vaginālās svecītes,
  • Tinidazole* – tabletes.

* Izvairieties no alkohola lietošanas, antibiotiku kursa laikā un 24h pēc pēdējās tabletes, lai novērstu reiboņus un vēdera sāpes.

**Klindamicīna krēms vai vaginālās svecītes var novājināt prezervatīva lateksu un diafragmu līdz 5 dienām pēc lietošanas.

Bez minētajām blakus parādībām, antibiotikas var izjaukt labvēlīgo maksts mikrofloru, kas var novest pie sēnītes iekaisuma vai atkārtotu BV infekciju. Uzlabojiet savu labvēlīgo maksts floru (laktobacillis) pēc antibiotiku lietošanas vai to lietošanas laikā, izmantojot probiotiķi, kas stimulēs labo baktēriju veidošanos un uzturēs Jūsu maksts veselību un balansu.

Kā alternatīvu antibiotikām Jūs varat izmantot dabīgu produktu, kurš atjaunos Jūsu maksts pH līmeni un kuram praktiski nav nekādu blakus parādību un, kurš atļauj labajām baktērijām atjaunot mikrofloras balansu maksts vidē.